خانه / نان‌ها / طرز تهیه نان شیرمال

طرز تهیه نان شیرمال

haz4l26vpdmo6hcmqcbo

نان شیرمال رو خیلی از ایرانی ها دوست دارند آموزش درست کردن این نان شیرین و خوشمزه را آماده کرده ایم امیدوارم که دوست داشته باشید

مواد لازم

  1. زرده تخم مرغ ۴ عدد
  2. پودر شکر ۳/۴پیمانه
  3. روغن مایع ۱/۳ پیمانه
  4. اسانس هل ۳ قطره یا ۱ قاشق چایخوری پودر هل
  5. بکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری پر
  6. شیر ۱/۴ پیمانه
  7. گلاب ۱/۶ پیمانه
  8. آرد سفید ۳۰۰ گرم
  9. آب زعفران و ۱ عدد زرده و کنجد برای روی نان

 

 

طرز تهیه

 

زرده تخم مرغ، پودر شکر و هل را در ظرفی ریخته با همزن بهم زده تا کرم رنگ شود سپس روغن مایع، بکینگ پدر را اضافه کرده کم‌کم آرد را اضافه کنید تا جائیکه خمیر لطیفی به دست آید و خمیر بدست نچسبد، خمیر را بمقدار cm1 با وردنه باز کرده قالب بیضی زده در سینی فرچیده روی آنها را زرده و کمی آب زعفران زده با چنگال نقش انداخته و کنجد می پاسیم و بمدت ۲۰ دقیقه در فر ۱۸۰ در طبقه وسط قرار داده تا کاملا” طلائی رنگ شود.

 

 انواع نان و خواص آن

نان به ماده‌ای غذایی که از خمیر نمودن ماده اصلی آرد و مایهٔ خمیر و آمیزش آنها با آب یا روغن و گاه نمک و شکر و پخت خمیر در تنور یا فر بدست می‌آید.
نان (نان تخت و نازک) از آسیای مرکزی و از کشورهای پارسی‌زبان چون ایران، افغانستان و تاجیکستان سرچشمه گرفت و سپس به کشورهای جنوب آسیا چون هند و پاکستان رفت. در زبان فارسی به همهٔ نان‌ها نان گفته می‌شود، ولی در کشورهای هند و پاکستان منظور از نان، نان تنوری است.
نانها انواع مختلفی دارند که بر اساس آداب اقوام و ملل مختلف متفاوتند و هریک به تناسب و فراخور اقلیم مردم منطقه طبخ می‌شوند. به عنوان نمونه در مناطق سردسیر در ترکیب خمیر نان از چاشنی‌های گرم نظیر زنجبیل و یا حتی فلفل استفاده می‌شود. همچنین در مناطق استوایی در ترکیب آرد و یا خمیر نان از خرما استفاده می‌گردد.

نان تابون، نانی است مانند نان ساج که آن را نیز چادرنشینان می‌پزند ولی در تنورهای زیرزمینی.
‘نان لواش، نان نازک تردی است به قطر سه میلیمتر که از خمیر فطیر یا خمیر «کم در آمده» پخته می‌شود. این نان را نان تنوری یا نان تافتون هم می‌گویند. نانی که از همان خمیر ساخته شده ولی بسیار نازک باشد، نان خونگی می‌نامند که پس از پخت بسیار نازک است.

سنگ نانی یا نان سنگک، نانی است نرم تر از لواش با کلفتی ۹ میلیمتر، که در شهرهای بزرگ متداول است و خمیر آن «در آمده» است، نان سنگک را نان خمیری نیز می‌نامند.
نان بربری نانی است قدری سفت تر با ضخامت ۸/۱ سانتیمتر که مانند نان سنگگ خمیر آن ورآمده‌است. این نان در واقع به نام عشایر بربر است که یکی از شاهان قاجار در سده گذشته در جنوب تهران اسکان داد.
نان روغنی یا نان خشک (خشکه) از خمیر فطیر درست شده ولی روغن گوسفند هم به آن اضافه کرده‌اند. پس از پخت، خشک و ترد و مثل بیسکویت می‌شود. نان روغنی یا معمولی است که اغلب به آن کنجد می‌زنند، و یا شیرین است که در خمیر آن شیره انگور یا شکر می‌افزایند.
نان شیرمال (نان دشتری)، نانی است ظریف و زیبا مانند کیک که در روزهای عید می‌خورند.
گُلاج (غلاج)، که مانند نان بربری است ولی کلفتی آن در حدود ۴ سانتیمتر است و در مازندران و گرگان متداول است.

 

مهمترين خواص شير

كلسيم كه نقش اساسي در شكل ‌گيري واستحكام استخوانها و سلامت دندانها دارد   ، از مهم‌ ترين تركيبات موجود در شير است.

فسفركه براي بسياري از واكنش‌هاي شيميايي بدن و فعال كردن آنزيم‌ها لازم است ودر رشد و ترميم بافتي دخالت دارد، در ميان املاح موجود در شير حضور داشته وبه غير از آن،سديم وپتاسيمكه در تنظيم اسيدي و بازي بودن سلول‌ هاي بدن نقش ايفا ميكنند، با خوردن شير دريافت مي ‌شوند.
اما مهم‌ ترين خواص آن بهقرار زير است:
* نوشيدن شير در بهبود علايمقاعدگي كه با نام سندرم پيش از قاعدگي معروف است، نقش به سزايي دارد. بسياري از خانم ‌ها قبل از دوران قاعدگي دچار نشانه‌هايي از جملهافسردگي،اختلالات خلقي،كمردرد وسردرد مي ‌شوند. اين افراد بايد بدانند كه مصرف شير مي ‌تواند اين نشانه‌ها راتسكين دهد.
* شير براي داشتنناخن‌ها،دندان‌ها و موهايي سالم ‌تر لازم است. اين نوشيدني چون كلسيم فراوان دارد،مصرفش به همراه ويتامين Dباعث استحكام استخوان‌ها و دندان ها و تقويترشد موها وپيشگيري از ريزش آنها مي ‌شود. وجود كلسيم به همراه ويتامين A ، ويتامين هاي گروه B و پتاسيم مانع از نرم و نازك شدن موها مي ‌شودو به درخشان شدن آن ها كمك فراوان مي‌ كند
. * مطالعات بسياري نشانداده است كه مصرف روزانه شير به همراهميوه‌ها وسبزيجات، هم دربچه‌ها و هم در بزرگسالان باعث كاهش فشار خون بالا مي‌ شود.
اگر چه هنوز مكانيسم آن مشخص نيست، امابه نظر مي‌‌ رسد كه كلسيم، پتاسيم،منيزيم وپروتئين شير نقش مهمي در اين زمينه داشته باشند.

* تحقيقات زيادي وجود دارد مبني بر اين كه مصرف شير و لبنيات، خطربيماري‌ هاي قلبي ‌عروقي  را كاهش مي ‌دهد. مرداني كه بيشتر از ديگران شير مصرف مي‌ كنند،كمتر دچار حملات قلبي مي ‌شوند. همچنين مصرف شير كم‌ چرب به دليل سرشاربودن از كلسيم ميزان كلسترول بد را در خون كاهش داده و ميزانكلسترول خوب را بالا مي برد، اما فراموش نكنيد كه منظور ما از شير، نوع كم چرب آناست.

* برخلاف تصور عموم، ديده شده است، افرادي كه از شيركم‌ چرب استفاده مي‌ كنند، لاغرتر از سايرين هستند. شما مي ‌توانيد با مصرفشير و لبنيات كم ‌چرب ميزان كالري دريافتي تان را تحت كنترل داشته باشيدتا از بروزچاقي،مخصوصا چاقي شكم پيشگيري شود.
* از آنجا كه دوران نوجواني وكودكي، مرحله ي خيلي مهم در سلامت جسماني و رواني فرد است، رژيم غذاييسرشار از لبنيات و شير در اين دوران پايه ‌گذار دوران جواني و ميانسالي وحتيسالمندي سالم تر به حساب مي آيد.
به علاوه، مطالعات نشان مي ‌دهد كودكانيكه روزانه شير مصرف مي‌ كنند، از ساير كودكاني كه علاقه‌اي به خوردن آنندارند، باهوش ‌ترند.
* شير دشمن ديابت نوع دوم است. محققانبه اين نتيجه دست يافته اند كه مصرف منظم لبنيات و شير كم‌ چرب مي ‌تواندخطر بروزديابت نوع دوم را در بزرگسالان پايين آورد.

* با شير به جنگسرطان برويم. تحقيقات زيادي وجود دارد كه نشان ‌دهنده تاثير شير بر پيشگيريازسرطان بوده‌اند. نقش خوردن شير در پيشگيري ازسرطانهاي پستان و روده بزرگ به اثبات رسيده است. طبق تحقيقات دانشمندان سوئدي،مرداني كه روزانه 5/1 ليوان شير مي‌ خورند، 35 درصد كمتر احتمال دارد كه به سرطان روده بزرگ  مبتلا ‌شوند.

* يك رژيم غذايي خوب وسالم نقش مهمي در سلامتسالمندان دارد و حتي به آن ها كمك مي ‌كند كه براي مدت طولاني‌ تري زندگي شاد وفعالي داشته باشند و از شر بسياري از بيماري ‌ها در امان بمانند.

مصرف روزانه شير در دوران نوجواني وكودكي پايه ‌گذار استخوان ‌هايي محكم بوده و از عوامل اصلي پيشگيري كنندهپوكي استخوان و زندگي سالمندي فعال تر محسوب مي شود.

* همانطور كه مي دانيد در دورانبارداري وشيردهي،نيازهاي غذايي مادر افزايش پيدا مي‌ كند، بنابراين مادران باردار در ايندوران مخصوصا در سه‌ ماهه دوم و سوم بايد ميزان بيشتري كالري، پروتئين،انواع ويتامين‌ و كلسيم مصرف كنند.
شير از آن دسته مواد غذايي استكه مادران باردار به آن نياز بيشتري دارند.

همچنین ببینید

نان شکلات موزی با طعم ویژه

امروز قصد داریم طرز تهیه یک نان لذیذ را به شما برای صبحانه آموزش بدهیم. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *