خانه / سالادها / طرز تهیه سالاد گل كلم ایتالیایی رژیمی

طرز تهیه سالاد گل كلم ایتالیایی رژیمیسالاد گل كلم ایتالیایی رژیمی

سالاد ها معمولاً به عنوان یک مکمل در کنار غذا استفاده می شوند. اما این سالاد گل كلم ایتالیایی رژیمی که علاوه بر انواع سبزیجات معمول برای سالاد در خود نخود فرنگی تن ماهی هم دارد به دلیل داشتن این مواد از خاصیت سیر کنندگی بالایی برخوردار است.

مواد اولیه سالاد گل كلم ایتالیایی رژیمی:

  • گل كلم (كوچك) 1عدد
  • تن ماهی 2قاشق سوپخوری
  • زیتون سبز 10عدد
  • خیار شور 3عدد
  • نخود فرنگی 2قاشق سوپخوری
  • فلفل دلمه ای نصف 1عدد
  • سركه 1قاشق غذاخوری
  • روغن زیتون 1قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه سالاد گل كلم ایتالیایی رژیمی:

ابتدا در قابلمه ای مقداری آب و نمك را به جوش بیاورید.گل کلم شسته و آن را خرد کنید و اجازه دهید یك ربع داخل آب در حال جوش بجوشند.

گل کلم ها را پس از این مدت زمان با آب سرد خوب آبکشی کنید و کنار بگذارید تا آب اضافی اش برود.نخود فرنگی را با مقداری آب و نمك بپزید.

تن ماهی را داخل توری بریزید و با پشت قاشق روغن اضافی آن را بگیرید.فلفل دلمه ای را خلالی خرد کنید ، هسته های زیتون ها را بگیرید ، خیارشور را حلقه ای خرد کنید.

فلفل دلمه ای خرد شده ، زیتون ها ، خیارشور ، گل کلم پخته ، نخود فرنگی پخته و تن ماهی را باهم مخلوط کنید ، سالاد را در ظرف بریزید و مخلوط سرکه و روغن زیتون را روی آن بدهید و مصرف کنید.

 

نكات:

1)در صورت تمایل به جای سركه از آبلیمو استفاده كنید.

2)میتوانید مقداری پنیر فتا هم روی سالاد رنده كنید.

3)در صورت تمایل از مقداری ذرت پخته شده هم در سالاد استفاده كنید.

زیتون

خواص زیتون

زیتون میوه ای خوشمزه با طبع گرم و معتدل که علاوه بر طعم خوب ، دارای فواید و خاصیت های بسیار زیادی است. در این مطلب قصد داریم به بررسی تعدادی از خواص این میوه بپردازیم. مصرف زیتون برای کسانی که فشار خون دارند بسیار مفید است . درمان نقرس ، یبوست ، و درمان عصبانیت از سری خواص این میوه ی شگفت انگیز است.

1-     براي درمان فشارخون 15 گرم برگ زيتون در يك ليتر آب جوش دم كرده يك ساعت بعد از غذا يك فنجان بنوشيد.

2-    براي درمان نقرس 50 گرم برگ يا پوست درخت زيتون در يك ليتر آب بجوشانيد روزي 3 فنجان ميل شود توجه داشته باشيد كساني كه فشار خون آنها پائين است با احتياط مصرف كنند.

3-     براي درمان يبوست صبح ناشتا يك قاشق روغن زيتون ميل كنيد.

4-     براي سنگ صفرا و تحريك كبد صبح ناشتا يك قاشق روغن زيتون و بعد از 15 دقيقه يك ليوان آب جوش ميل كنيد.

5-     براي برنزه شدن پوست ماليدن روغن زيتون و گرفتن حمام آفتاب مفيد مي‎باشد.

6-     برگ درخت زيتون ضدعفوني كننده است.

7-     دم كردة برگ درخت زيتون آرام بخش و براي ناراحتي‌هاي عصبي مفيد مي‌باشد.

8-     براي درمان نقرس از تركيب روغن زيتون و صمغ كاج استفاده نماييد.

روش تهيه بدين صورت است: روغن زيتون و صمغ كاج به طور مساوي در يك شيشه درجه دار ريخته و آن را در آب جوش قرار داده شيشه را خوب تكان مي دهيم تا مخلوط شوند سپس به محل درد مي‌ماليم.

9-  براي تقويت دندانها و لثه‌ها با انگشت آغشته به روغن زيتون آنها را ماساژ دهيد.

10-  ماليدن آب دم كردة برگ، چوب و ريشه زيتون براي رفع سردرد، سرگيجه مفيد است.

11-  ضماد برگ زيتون براي ورم‌هاي گرم چشم مفيد است.

12-  مزمزه با آب برگ زيتون براي دندان درد مفيد باشد.

13-  صمغ درخت زيتون مقوي ذهن و حافظه است.

14-  مزمزه با آب نمكي كه زيتون در آن پرورده شده است به لثه‌ها استحكام مي دهد و مفيد براي دندان است.

15-  خاكستر چوب زيتون با عسل و آب ميوة زيتون براي جلوگيري از ريختن مو و كچلي و جوش سر مفيد است.

16-  كساني كه درد سياتيك دارند صبح حدود 50 گرم روغن زيتون با آب ولرم يا ماءالشعير ميل كنند. علاوه بر اينكه مسهل قوي مي‌باشد درد سياتيك را هم خوب مي‌كند.

17-   براي دفع سنگ‌هاي مثانه و يا صفراوي مي‌توان روغن زيتون 50 گرم همراه آب گرم ميل نمود.

18-  ماليدن روغن زيتوني كه چند سالي از عمر آن گذشته باشد براي تقويت چشم مفيد است.

19-  دم كردة برگ زيتون براي كساني كه بيماري قند دارند يك نوشيدني خوبي است و نافع مي‌باشد. 20 گرم برگ خشك در يك ليتر آب سرد يك شب بگذاريد بماند سپس 20 دقيقه بجوشانيد صاف نموده روزي 4 نصف استكان ميل شود.

20-  براي بيماران كليوي 10 گرم برگ زيتون در 300 گرم آب 15 دقيقه جوشانده صاف نموده گرما گرم به مدت 14 روز ميل شود.

21-  براي رماتيسم طبق دستور كليوي تهيه و ميل شود و براي اينكه نتيجه بهتري بگيرند ، از روغن زيتون مخلوط با صمغ درخت كاج كه قبلاً توضيح داده شده بود مالش دهند.

22-  اگر خداي نكرده كسي را مار گزيد بهتر است تا به رسيدن نزد پزشك يك ليوان روغن زيتون ميل كند تا از مسموميت و خطر بركنار ماند.

23-  كساني كه تب دارند 50 گرم برگ جوان درخت زيتون در يك ليتر آب به مدت يك ربع بجوشانند سپس كنار گذاشته هنگامي كه سرد شد روزي سه بار هر بار يك فنجان همراه با عسل ميل كنند.

24-  كساني كه ادرار آنها بند آمده است 10 گرم برگ زيتون در 300 سي سي آب يك ربع جوشانده صاف نموده با عسل شيرين كنند روزي سه فنجان بخورند.

25-  براي كساني كه بيماري كبد و سنگ كيسه صفرا دارند هر روز صبح يك قاشق روغن زيتون با آب پرتقال يا ليمو ترش مخلوط نموده ميل شود.

26-  افرادي كه مي‌خواهند لاغر شوند همراه غذا حدود 10 دانه زيتون بخورند (كه در آب نمك پرورده شده باشد).

27-  خوردن روغن زيتون باعث روشن شدن رنگ چهره مي‌شود.

28-  براي از بين بردن كك و مك ماسك توت فرنگي و خامه بگذاريد سپس صورت را با آب اكسيژنه 8 درصد مرطوب كنيد بعد از آن روغن زيتون بماليد.

29-  براي رشد مو روغن زيتون كهنه يعني 7 سال از آن گذشته باشد را با فندق كوبيده مخلوط نموده داخل يك شيشه ريخته سه روز در مقابل آفتاب بگذاريد سپس صاف نموده مو را ماساژ دهيد.

30-  كساني كه مي‌خواهند ريش نرمي داشته باشند يك قاشق روغن زيتون + يك قاشق آب مقطر + يك قاشق گلاب مخلوط نموده ريش را در حالي كه خشك است ماساژ دهند سپس با صابون جوانه گندم بشويند.

31-  براي جلوگيري از قطره قطره آمدن ادرار 15 گرم برگ زيتون در 300 گرم آب 15 دقيقه بجوشانيد صاف كنيد صبح ناشتا نصف آن را بنوشيد نصف ديگر آن را شب استفاده كنيد به مدت 7 روز.

32-  برگ زيتون از سكته قلبي و مغزي جلوگيري مي‌كند كساني كه سكته كرده‌اند بايد گاه‌گاهي از جوشاندة برگ زيتون استفاده كنند.

33-  پيغمبر اكرم (ص) فرموده‌اند: روغن زيتون صفرا و سوداي بدن را متعادل مي كند. اعصاب را قوي و انسان را خوش اخلاق و نيك نفس مي‌كند و غم و اندوه را برطرف مي نمايد.

34-  كساني كه با سرب سر و كار دارند بايد در برنامه غذايي از زيتون استفاده كنند زيرا مسموميتهاي حاصل از سرب را از بين مي‌برد.

35-  كساني كه سرفه‌هاي خشك مي‌كنند براي درمان آن از روغن زيتون استفاده نمايند.

36-  بهترين روش خوردن روغن زيتون اينست كه همراه با آبليمو باشد.

37-  براي نرم كردن موهاي خشك و شكننده روغن زيتون يك قسمت روغن كنجد، يك قسمت مقداري آبجوش در ظرفي ريخته آهسته حرارت دهيد سپس موها را با آن ماساژ دهيد.

38-  كساني كه مشكل تنفسي دارند بيخ گوشها و روي زبان را روغن زيتون بمالند.

39-  دختراني كه كم خون هستند از زيتون استفاده كنند يا برگ آن را بصورت دم كرده ميل كنند.

40-  پوستي كه در اثر آفتاب سوخته شده است روغن زيتون التيام بخش آن است.

41-  براي روشن شدن پوست يك عدد زرده تخم مرغ يك قاشق روغن زيتون مخلوط نموده بصورت ماسك استفاده شود. وقتي كه ماسك خشك شد سفيده آن را با چند قطره آب اكسيژنه ضعيف مخلوط كرده خوب هم بزنيد سپس روي پوست بگذاريد.

42-  براي رفع خستگي پوست صورت از تركيب شيره انگور و روغن زيتون استفاده كنيد بدين صورت انگور را جوشانده تا به يك سوم يا يك چهارم برسد سپس با روغن زيتون مخلوط كرده پوست صورت و دست‌ها را ماساژ دهيد.

43-  روغن زيتون و گليسيرين را به طور مساوي مخلوط نموده جهت ترك دست و پا مفيد مي باشد.

44-  ماليدن روغن زيتون بر پوست كودكاني كه نرمي استخوان دارند و كم خون هستند اثرات مفيدي ظاهر مي كند.

45-  كساني كه دردهاي عصبي، رماتيسمي و گرفتگي عضلات دارند از سير و روغن زيتون استفاده كنند. بدين صورت كه چند حبه سير را در 200 گرم روغن زيتون به مدت چند روز در آفتاب مي‌گذارند يا اينكه در يك شيشه ريخته سر شيشه را محكم مي‌بندند و به مدت چند ساعت در آب جوش مي‌گذارند سپس سيرها را له نموده با روغن مخلوط مي‌كنند و بمالند.

46-  براي درمان نقرس 50 گرم بابونه خشك در 500 گرم روغن زيتون مخلوط نموده طبق دستور فوق در آب جوش گذاشته سپس صاف نموده بر روي عضلات (عضو) مي‌مالند و مالش مي‌دهند.

47-  براي رفع ترشحات بيني در هنگام سرماخوردگي چند قطره روغن زيتون بچكانند.

48-  براي درمان آتش سوختگي از مخلوط برگ مورد با روغن زيتون در محل بماليد.

49-  براي رفع خارش چشم، قرمزي چشم، ريزش اشك و تقويت بينايي روزي سه بار هر بار دو قطره روغن زيتون در چشم بچكانيد بهتر است قبل از چكاندن، روغن زيتون را در يك شيشه دربسته ريخته و آن را داخل آب جوش به مدت چهار ساعت بجوشانيد.

50-  براي درمان جوشهاي داخل دهان برگ درخت زيتون را جوشانده و آب آن را در دهان نگه داريد.

51-  جوشاندة برگ و ريشه درخت زيتون با هم اگر مزمزه شود سردرد را تسكين مي‌دهد و اگر در بيني بچكانيد زكام و آب ريزش بيني را معالجه مي‌كند، پاشيدن اين جوشانده اطراف منزل حشرات را فراري مي‌دهد.

52-  براي درمان موخوره موها را با روغن زيتون چرب نموده سپس آنها را با يك پارچه ببنديد بعد از 5 ساعت دوش بگيريد زيرا بوي روغن زيتون موجودات موخوره را از بين مي برد.

53-  براي درمان بواسير يك قاشق حنا را با روغن زيتون خمير نموده در محل درد بصورت ضماد بگذاريد.

 

گل کلم

 

خواص گل کلم

از خاصیت های مفید گل کلم کاهش رشد سلولهای سرطانی، هضم بهتر غذا ،پیشگیری از ارتروز، سرطان، دردهای مزمن و بیماری‌های خاص روده می باشد،همچنین گل کلم ماده غذایی فوق‌العاده‌ای برای کاهش وزن محسوب می‌شود

گل کلم حاوی آنتی اکسیدان و مواد مغذی گیاهی است که می تواند در برابر سرطان از بدن محافظت می کند.، فیبر موجود در گل کلم باعث سیری و از دست دادن وزن و ایجاد دستگاه گوارش سالمی شود، کولین که برای حافظه و یادگیری ضروری است در گل کلم بسیار موجود است.

بررسی ها نشان می دهند، مواد معدنی و محتوای مغذی گیاهی در این گیاه باعث می شود تمام ویتامین های بدن تامین شود.تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پانتوتنیک اسید، کلسیم، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم و منگنز ازویتامین ها و مواد معدنی موجود در گل کلم می باشد.

با توجه به پایگاه داده USDA غذایی ملی، یک فنجان خرد شده گل کلم خام (1/2 اینچ قطعات، در حدود 107 گرم) حاوی 27 کالری، 2 گرم پروتئین، 0.3 گرم چربی و 5 گرم کربوهیدرات (از جمله 2.1 گرم فیبر و 2 گرم قند) می باشد.

نتایج مطالعات نشان می دهند مصرف گل کلم به دلیل فیبر و آب به جلوگیری از یبوست کمک می کند و باعث حفظ دستگاه گوارش سالم و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ می شود.

منابع:

سوران

دکتر سلام

همچنین ببینید

سالاد میوه بی نظیر مخصوص پاییز

خیلی از خانم ها از سالادهای تکراری خسته شده اند و به دنبال یک سالاد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *