آش کارده شیرازی

خوراک-های-محللی-161امروز قصد داریم طرز تهیه آش کارده شیرازی را به شما آموزش دهیم.این آش بسیار خوشمزه میباشد و بسیاری از مردم این استان پهناور این آش را تهیه میکنند.در ادامه مطلب زیر طرز تهیه آش کارده را به شما بانوان عزیز آموزش میدهیم.

مواد لازم  برای تهیه آش کارده

  1. یک پیمانه مایه کارده آماده
  2. یک پیمانه گندم نیمکوب
  3. یک پیمانه جو نیمکوب
  4. یک پیمانه برنج نیمدانه کامفیروزی
  5. یک کیلو سبزی کارده ی سبز یا کمی از خشک آن
  6. کارده یا کاردین و کاردک اسم سبزی کوهی است .

 

طرز تهیه آش کارده شیرازی

گندم و جو نیمکوب و برنج رو با مقدار آب مخلوط میکنیم . سبزی تازه یا خشک را به اون اضافه میکنیم . کمی آب و در صورت تمایل دو حبه سیر هم له کرده و اضافه میکنیم . بعد از روی حرارت میذاریم تا فقط گرم بشه . بعد از روی شعله اجاق برمیداریم . اکنون مایه آماده کارده رو بهش اضافه میکنیم . و روی ظرف رو می پوشانیم . مدت نصف روز یا یکشب میذاریم بمونه . روز بعد مقداری از همون مخلوط رو برای دفعات بعد برداشته و در جای خنک نگهداری میکنیم . اکنون دیگ اش رو بار میذاریم .بعد از یکی دو ساعت جوشاندن لعاب میندازه . آَش کارده آماده است .
مایه آش که با مخمر ترش تهیه میشه باید این شکلی تهیه بشه:
مخمر ترش ( شامل نیم لیوان نیم دانه برنج و بلغور جو و سیر کوبیده شده ۱ لیوان با آب و مخمر ترش یک قاشق ) که مواد را در شیشه با آب میگذاریم یک هفته بماند تا ترش بشود و بتوان از ان در آش استفاده کرد.
آش کارده بدلیل کاهش چربی خون از عوارض قلبی نیز پیشگیری می کند.
البته به افرادی که ناراحتی معده دارند توصیه می شود که در صورت تمایل به
استفاده با پزشک خود مشورت نموده واز آنتی اسیدی که داده است استفاده کنند. ( دستور مخمر آش از نت )
نکات :
برای تهیه‌ی آش کارده ، نیاز به سبزی مخصوص کوهی یا کارده هست که گرمسیری برگ‌های پهن داره ، اون رو خرد می‌کنن و در آب و گندم و جو و برنج نیمکوب ( و یا آبلیمو و نان خرده ) خیس میکنن ، تا کم کم ترش بشه . بعد ازگذشت یکی – دو روز داخلش آب میریزن و بهش گندم و جو نیمکوب و برنج نیم‌دانه قصرالدشتی یا کامفیروزی اضافه میکنن و روی حرارت می جوشانند. این آش کارده یکی از غذاهای نوروزی شهر شیراز هستش .این آش ترش مزه است .

همچنین ببینید

آش سه نگه سیر کردستانی خوش پخت

امروز قصد داریم طرز تهیه یک غذای محلی خوشمزه را به شما بانوان عزیز آموزش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *