خانه / دسر / انواع شیرینی / رشته ختایی تاوه ای تبریزی با طعم فوق العاده

رشته ختایی تاوه ای تبریزی با طعم فوق العاده

رشته ختایی تاوه ای
رشته ختایی تاوه ای

امروز قصد داریم یک سوغات تبریزی را به شما آموزش دهیم.رشته ختایی تاوه ای تبریزی یا همان باقلوای تبریزی یک شیرینی خوشمزه و سوغات تبریز است که در ادامه مطلب زیر طرز تهیه آن را به شما آموزش میدهیم.

مواد لازم برای تهیه رشته ختایی تاوه ای

 1. کره: حدود 200 گرم
 2. گردوی به صورت دندان گیر خرد شده: بسته به علاقه نصف الی یک پیمانه (حدوداً 60 الی 130 گرم)
 3. پودر گل سرخ محمدی : حدود سه قاشق غذاخوری
 4. هل: حدود یک قاشق غذاخوری سر خالی
 5. زنجبیل: حدود یک چهارم الی نصف قاشق غذاخوری
 6. دارچین: حدود نصف قاشق غذاخوری
 7. مقداری آب: برای خیس کردن رشته ختایی
 8. پودر گل سرخ محمدی  برای ریختن بر روی رشته ختایی: نصف الی یک قاشق غذاخوری
 9. مقدار شربت:
 10. شکر: سه لیوان
 11. آب: سه الی سه و نیم لیوان
 12. گلاب چند قطره

 

طرز تهیه رشته ختایی تاوه ای

پودر گل محمدی، هل، دارچین و زنجبیل را با هم مخلوط می کنیم. شکر و آب را روی حرارت قرار می دهیم تا شکر آب شده و کمی بجوشد و مختصری غلیظ شود. در صورت تمایل گلاب را نیز می افزائیم. اگر غلظت شربت کم بوده و به عبارتی شل باشد، رشته ختایی نرم تر و اگر شربت غلیظ باشد، رشته ختایی خشک تر خواهد بود. لذا اگر خشک تر یا نرم تر می پسندید، میزان شربت را نسبت به آن تنظیم کنید. من کمی نرمش را می پسندم، لذا شربت را “کمی رقیق” گرفتیم. درون تابه، کره را ریخته و روی حرارت ملایم اجازه می دهیم آب شود. دقت کنیم که کره نجوشد و طعم تند نگیرد. فقط به آرامی آب شود. سپس کره آب شده را در ظرفی میریزیم. در ته تابه، مقداری کره باقی بماند، میزان آن خیلی کم نباشد، زیاد هم نباشد. سپس نصف رشته ختایی (250 گرم) را کم کم در ته ظرف می چینیم، سعی می کنیم یکدست باشد و با دست کمی فشار می دهیم تا منسجم تر شده و صاف شود. سپس با مقداری آب آن را خیس می کنیم. نه زیاد خیس شود و نه خیلی خشک بماند. بعد از خیس شدن، رشته ختایی حالت چسبنده پیدا خواهد کرد. (دقت کنیم که لایه پائین را زیاد خیس نکنیم، چون لایه بالایی را نیز کمی خیس خواهیم کرد، این کار ممکن است سبب شود که لایه پائینی خیلی خیس شود). بعد نصف مقدار گردو را روی آن می پاشیم.بعد ادویه جات را روی آن می پاشیم و سپس نصف دیگر گردو را می ریزیم. بعد نصف دیگر رشته ختایی (250 گرم نهایی) را روی آن قرار می دهیم و با دست کمی فشار می دهیم تا صاف شود. سپس مجدداً کمی آب روی آن می پاشیم.

بعد گل محمدی روی آن می پاشیم.-سپس کره را با کمک کفگیر سوراخدار روی رشته ختایی می ریزیم.سپس با کناره های قاشق، رشته ختایی قرار گرفته در کناره های تابه را کمی به پائین فشار می دهیم.سپس در فر قرار می دهیم تا بپزد و خوب داغ شود. من در فر (از قبل گرم شده)، با حرارت 170 درجه حدود سی و پنج دقیقه قرار دادم. دمای فرها باهم فرق دارد بی زحمت دقت کنید.بعد از آن، رشته ختایی کمی برشته شده و ارتفاع آن کمتر شده و منسجم تر خواهد شد.بعد که رشته ختایی پخت و از فر بیرون آوردیم، در حالیکه “رشته ختایی داغ” است، “شربت ولرم” را رویش میریزیم و در تابه را می گذاریم و اجازه می دهیم چند ساعت بماند، تا شهد را به خود جذب کند. بهتر است شب تا صبح باشد.سپس آن را در ظرفی برگردانده (چه قسمت روی تابه و چه ته تابه می تواند رو به بالا باشد، بسته به علاقه شما دارد) و برش می زنیم. برش زدن آن کمی سخت می باشد (چون رویه آن کمی حالت کریسپی دارد) و کمی حوصله می طلبد. سپس روی آن مقداری پودر گل محمدی و گردوی خرد شده می پاشیم و سرو می کنیم.

 

نکات

1- رشته ختایی را در روی اجاق نیز می توان تهیه کرد ولی با فر بهتر است.

2- اگر خدایی نکرده گرمی (ادویه جات) به شما هم نمی سازد، می توانید همانند بنده از یک استکان “عرق کاسنی” بعد از میل کردن آن استفاده کنید. البته بهتر است این کار با مشورت پزشک باشد.

همچنین ببینید

قلقلی های میوه ای و آجیلی مخصوص کریسمس

کم کم کریسمس داره از راه میرسه و مسیحی های عزیز به فکر این هستند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *