خانه / انواع غذا با مرغ و پرنده / مرغ بریان را در منزل تهیه کنید

مرغ بریان را در منزل تهیه کنید

مرغ بریان
مرغ بریان

خیلی از ماها شده که از کنار در مغازه ها رد بشیم و مرغ های بریان به ما چشمک بزنند.ما طرز تهیه مرغ بریان در منزل را به شما آموزش دهیم.درادامه مطلب زیر طرز تهیه این مرغ را به شما آموزش داده ایم.

مواد لازم برای تهیه مرغ بریان

  1. مرغ ۱ عدد(کوچک)
  2. فلفل سبز ۱ عدد(کوچک) یا یک عدد پیاز درشت
  3. گوجه فرنگی ۱عدد(متوسط و سفت)
  4. زردچوبه ۱ قاشق چایخوری
  5. زعفران دم کرده ۱ قاشق چایخوری
  6. نمک به میزان لازم
  7. فلفل سیاه به میزان لازم
  8. برگ بو ۲ عدد

 

 

طرز تهیه مرغ بریان

ابتدا مرغ را از قسمت عقب شکم که باز است، قسمتهای داخل شکم مرغ را که شامل ریه و کلیه در بخش داخلی و چسبیده به دنده های پشت قرار گرفته را خارج کنید (این بخش باعث سیاه شدن داخل شکم پس از پخت میشود ) . در بخش گردن معمولا قسمتی از باقیمانده مری و نای و هم چنین چربی زیر پوست را هم در آورده وچربی انتهای دم را ببرید. وقتی که داخل شکم مرغ و سطح پوست کاملا تمیز شد سطح آن را خشک کنید. به سطح و داخل شکم مرغ نمک و فلفل و زردچوبه بپاشید. بالهای مرغ را به سمت پشت برده و در قسمت پشت ثابت کنید.شکم مرغ را با یک عدد گوجه فرنگی و پیاز یا با گوجه فرنگی و فلفل سبز و یا در صورتی که جا گرفت با هرسه پر کنید و لبه های انتهای شکم را به هم آورده و اگر پوست هم پارگی داشت لبه های پوست را هم به هم نزدیک کنید و با خلال دندان به هم بدوزید . پاهای مرغ را توسط نخ به هم ببندید تا مرغ در هنگام پختن ولو نشود .از زعفران دم کرده به جای زردچوبه هم میتوانید استفاده کنید از نظر رنگ هردو یکرنگ میشوند ولی زعفران عطر و بوی خوبی به مرغ می دهد و بهتر است که زعفران را از اول به مرغ نزنید وقتی مرغ نیم پز شد و پوست مرغ در حال طلایی شدن در فر را باز و با برس طی دو مرحله روی مرغ را زعفران بزنید تا عطر آن پس از بریان شدن بیشتر حس شود و بهتر است که با کمی کره همراه باشد .مقدار زردچوبه و زعفران به حدی باشد که پس بریان شدن خوشرنگ جلوه دهد.
قبل از گذاشتن در فر برگ بو را در ظرف بگذارید .مرغ به علت داشتن چربی و آب ،خود به خود آب انداخته و اگر لازم بود در اواسط پخت یا از اول یک استکان آب اضافه کنید . مرغ را روی پنجره وسط و با بیشترین حرارت روشن کنید و زمانی که سطح مرغ برشته شد مرغ آماده است برای اطمینان بیشتر یک سیخ چوبی را به درون مرغ فرو کنید و از پخته شدن آن مطمئن شوید . مدت زمان پخت بسته به کوچکی و بزرگی مرغ دارد . مدت ۵/۲ الی ۳ ساعت طول می کشد تا مرغ بریان شود.
درپایان پخت کمی از سس با مقدار زیادی چربی که مربوط به پوست مرغ است در ظرف جمع میشود و مزیت این روش نسبت به گریل کردن این است که چربی مرغ به اطراف و کف سینی پاشیده نمی شود.
نکته: مرغ را در دیس بکشید و تزئین کنید و برای بریدن از قیچی استفاده کنید تا باقیمانده مرغ متلاشی نشود.

همچنین ببینید

حلقه خمیری مرغ و سس باربیکیو برای با کلاس ها

یکی از غذاهای تکرار نشدنی که میتوانید در منزل تهیه کنید حلقه خمیری مرغ و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *